Односите се према другима с поштовањем
ДИГИТАЛНИ ОТИСЦИ (енг. digital footprint) су трагови које остављамо коришћењем интернета. Постоје пасивни трагови (када се подаци о кориснику чувају без његовог знања, нпр. преко ИП адресе) и активни (када сам корисник оставља на интернету личне податке.
Било да пишете мејлове, разговарате на чету, остављате коментаре на социјалним мрежама, учествујете у форумима или радите нешто друго на интернету, понашајте се пристојно и културно. Златно правило сваке комуникације, без обзира да ли се она дешава у реалном или виртуелном свету гласи: не чини другима оно што не желиш да они теби чине! Будите свесни трагова које остављате у дигиталном свету ,размислите пре него што нешто „постујете”, „шерујете”, „твитујете”, „лајкујете“… Имајте на уму да информација коју једном поставите на интернет престаје да буде ваше власништво и да заувек губите контролу над њом. На пример, само једна несмотрено постављена фотографија, неколико година касније, може некоме бити препрека за добијање радног места…
Предузмите неопходне мере техничке заштите како бисте предупредили могућност насиља. Заштитите свој рачунар антивирус програмима. Приликом регистрације на неку социјалну мрежу, прочитајте упутства за безбедно коришћење.
Помозите особама које се не сналазе најбоље на интернету. Свака особа која користи интернет у неком тренутку била је „новајлија” на њему. Будите солидарни, помозите другима да безбедније користе интернет, јер тако повећавате и личну безбедност, а интернет чините безбеднијим и бољим местом за све који га користе.
Будите свесни дигиталног насиља. Дигитално насиље чешће је него што то многи млади мисле. Дигитално насиље треба пријавити и на њега реаговати! Обратите пажњу на језик којим комуницирате на интернету, непримерене, грубе и вулгарне поруке ће повредити некога.
Будите опрезни с личним информацијама, не делите их с другима. Никада не делите личне информације (име, адреса, бројеви телефона, име школе, место живљења) о себи, породици или пријатељима с другима, чак и онда када позитивно процењујете њихове намере.Поштујте упутства за заштиту личних података и правила за креирањебезбедне лозинке . То ће повећати вашу безбедност на интернету.
Не вршите дигитално насиље. Запамтите, само заједничким снагама можемо да учинимо интернет безбеднијим и бољим местом за младе!
Коришћење интернета сведите на разумну меру. Не трошите превише времена на интернету. Постоје и други занимљиви начини на које можете да потрошите своје слободно време.
Шта би одрасли требало да знају у вези са превенцијом дигиталног насиља?
Није неопходно да познајете сва достигнућа у области дигиталних технологија, али је веома важно да покажете интересовање за оно што ваше дете, односно ученик/ца ради на интернету.
Разговарајте са дететом о предностима коришћења дигиталних технологија, добробитима за дете и заједнички радите на откривању алата који доприносе учењу и обогаћивању знања.
Унапређујте своје дигиталне вештине, информишите се о мерама заштите од дигиталног насиља и начинима препознавања и реаговања.
Сарађујте с школом, потражите од запослених у школи (психолога/шкиње, педагога/шкиње) информације о заступљености дигиталног насиља међу ученицима/ама, питајте их да ли школа пружа стручну подршку родитељима (нпр. радионице и сл.).
Потражите помоћ од деце у вези са новим технологијама. То није знак родитељске слабости, већ родитељске/наставничке снаге. Тиме уважавате децу и учвршћујете однос заснован на поверењу, а својим понашањем дајете пример детету да и оно вас пита и тражи подршку.
Разговарајте са децом о утицају вршњака и вршњакиња на њихово понашање, подстичите их да конструктивно излазе на крај са притисцима вршњака/иња. Научите ваше дете да љубазно и одлучно
каже: „Не, то нећу да урадим!”.
Разговарајте са децом о потенцијалним ризицима на интернету, саслушајте шта ваше дете зна и има да вам каже о томе.
ЗА РОДИТЕЉЕ И УЧЕНИКЕ
Влада Републике Србије уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу покренула је пројекат за успостављање националне платформе за превенцију и сузбијање насиља у школама под називом „Чувам те“.
Платформа на једном месту интегрише све потребне аспекте темељне превенције и алате за сузбијање насиља у школама.
Платформа на једном месту представља јавности, а посебно циљним групама – ученицима, родитељима и наставницима све предузете мере, доступне програме, активности и актуелности, али и кроз едукативни део подиже ниво знања и информисаности о овој теми.
Линк ка платформи: https://cuvamte.gov.rs/
Тима за заштиту деце и ученика од насиља, дискриминације, злостављања и занемаривања
Чланови Тима за школску 2022/2023. годину су
- Б. Марковић – психолог (координатор)
- Д. Парошки – директор
- Д. Ковачевић – педагог
- В. Гурановић – наставница енглеског језика
- Б. Видовић – наставник информатике
- О. Рогановић – наставник у специјалној настави
- М. Милидраговић – секретар школе
- Сандра Самарџић Рогановић – родитељ-СР
- Милена Драгнић – наставница разредне наставе-ШО
- Дуња Станков – ученица